Řekli o nás

Pavel Šporcl

"Myslím, že je velice dobré a chvályhodné, že se takové soutěže konají. V tom nejlepším slova smyslu nutí děti vydat ze sebe co nejvíce, připravit se a předvést, co umí."

Pavel Šporcl je velmi výraznou a silnou uměleckou osobností, laureátem mnoha předních houslových soutěží, dnes patrně vůbec nejpopulárnější český umělc působící v oblasti vážné hudby.

Zúčastnil jste se v dětství některé soutěže a jaké?

Účastnil jsem se mnoha soutěží, například soutěží tehdejších Lidových škol umění, Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, Concertina Praga... Vždy jsem se na jednotlivé soutěže na 100% připravil a právě soutěže byly pro mě jedním z hnacích motorů... A protože jsem vetšinou vyhrál, měl jsem pocit, že jdu správným směrem. Měl jsem radost a motivaci do dalších dnů.

Jakého jste dosáhl úspěchu, soutěžil jste rád? Považujete úspěch v soutěžích za motivaci?

Určitě ano. Ale nepovažuji za nutné vyhrát. Myslím, že největším přínosem soutěží je připravit se a pod určitým tlakem podat co nejlepší výkon. Když se zadaří a člověk dosáhne nějakého úspěchu, je to bonus navíc. Talent sám nestačí, za každým výkonem hudebníka nebo kteréhokoli nadaného jednince je píle, vůle, ukázněnost, hodiny dřiny a také dobré vedení a zázemí v rodině.

Doporučil byste dětem soutěžit?

Určitě ano. Soutěžící musí dokázat překonat určitý tlak. A když se to podaří, je to ten nejlepší způsob, jak získat zkušenosti a sebejistotu, schopnost koncentrovat se právě v ten daný okamžik, a to za každé situace... Zkrátka "otrkat se". :-)

Máte tip, jak se vyrovnat s neúspěchem?

Každý neúspěch je těžký. Ale i to je zkušenost. Uvědomit si, co musím zlepšit, jak se příště připravit, aby to bylo lepší. Poučit se a přemýšlet nad novými podněty, které s takovou zkušeností člověk získá.

Co byste vzkázal soutěživým talentovaným dětem a jejich rodičům?

Hodně zdaru, vytrvalosti a síly. A samozřejme především, aby z hry nikdy nepřestali mít radost.

Generální partner

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

S podporou

Děkujeme všem,
kteří podporují
nadání a úspěchy
dětí České republiky!