O Zlatém oříšku

Zlatý oříšek 

vyhledává a všestranně podporuje aktivní, nadané a úspěšné děti České republiky. Jedná se o největší takto zaměřený projekt s více než dvacetiletou tradicí a pravidelným novoročním finále v České televizi. 

Jedinečnost soutěže Zlatý oříšek spočívá v tom, že nemá žádné kategorie a příležitost tak mají všechny dívky, chlapci i dětské kolektivy, tedy všichni, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní v různých oborech něco mimořádného. Může to být umění, sport, ekologie, přírodověda, chovatelství, jazykové schopnosti, zajímavý čin, úspěch nebo cokoliv jiného. Zlatý oříšek tedy záměrně staví vedle sebe úspěšné děti z nejrůznějších oborů, a mezi nominovanými se společně mohou setkat například mladý včelař, šachista, skokanka na lyžích, houslistka, baletka, členka Sněmu dětí České republiky atd. Jedinou podmínkou je věk v rozmezí 6 až 14 let.

Vyvrcholení soutěže je tradičně zakončeno televizním finále, které každoročně na Nový rok vysílá Česká televize.

Zlatý oříšek probíhá už tradičně pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstva kultury České republiky, v jejichž spolupráci je také realizován. 

Cílem projektu je motivovat a podporovat děti k aktivní cílevědomé činnosti, ale také ukazovat veřejnosti, že Česká republika má úspěšné a šikovné děti. Zlatý oříšek každoročně nominuje 21 dětí z celé České republiky a vyhlásí 7 vítězů, kteří kromě prestižního titulu držitele Zlatého oříšku získají originální sošku z dílny brněnského výtvarníka Jaroslava Homoly. V rámci všestranné podpory je součástí ocenění vítězů Zlatého oříšku rovněž finanční odměna určená na podporu jejich další činnosti.

Pro všechny nominované děti však Zlatý oříšek vyhlášením 7 vítězů nekončí. Po slavnostním odvysílání pořadu Zlatý oříšek udělují své ceny i naši partneři v navazujících soutěžích.

V posledních letech klade projekt důraz na vytvoření sítě krajských předkol Zlatého oříšku pod záštitou celonárodní soutěže Zlatý oříšek. Cílem je informovat a vzbudit zájem regionální veřejnosti, která má často k nadaným dětem nejblíže, a tím dosažení dlouhodobé podpory a pomoci při budování jejich kariéry za podpory kraje i města, které dítě reprezentuje. Vítězové krajských předkol nejenže získají potřebnou všestrannou podporu ve svém kraji, ale automaticky budou přihlášeni mezi žhavé kandidáty do celonárodního kola Zlatého oříšku. Jejich šance na úspěch se tak zvyšuje!

Z přihlášených dětí a kolektivů sestaví komise složená z odborníků nejrůznějších oborů 21 nominovaných kandidátů z celé České republiky. Tyto děti a jejich rodiny navštíví osobně zástupci Zlatého oříšku, kteří kromě fotografie pořídí i video vizitku každého nominovaného. Následně zasedne výběrová komise, která vybere 7 vítězů, a to tak, že každý její člen dostane 7 hlasů, které rozdělí po jednom hlase mezi nominované. Sedm dětí s nejvyšším počtem hlasů získá v závěru slavnostního televizního finále v České televizi Zlatý oříšek. Výběrovou komisi tvoří jednak členové odborné komise a jednak zástupci ministerstev kultury a školství, médií, sponzorů a dalších institucí.

Zlatý oříšek je velice přitažlivý také po mediální stránce. Všechna hlavní média v České republice – včetně regionálních - (ČT, ČRo Dvojka, Právo, Mladá fronta dnes, Hospodářské noviny, Deníky Bohemia, AHA, Šíp, Blesk, Novinky.cz, ABC, Pastelka, Méďa Pusík…) pravidelně informují o výsledcích celostátní soutěže. Díky tiskové konferenci, které se pravidelně účastní zástupci cca 25 až 30 redakcí, jsou uveřejňované reportáže o nejtalentovanějších dětech v mnoha médiích.

 

Stručný harmonogram soutěže

 

1. června - Den dětí

Vyhlášení nového ročníku.

 

červen–září

Ve vybraných krajích probíhají krajská předkola a finále krajských předkol.

 

15. října

Uzávěrka přihlášek do celostátního kola soutěže.

 

říjen–listopad 

Výběr nominovaných dětí a kolektivů odbornými poradci, osobní návštěvy (1. nebo 2. víkend v listopadu) všech 21 nominovaných zástupci Zlatého oříšku.

 

listopad

Setkání výběrové komise a výběr 7 vítězů.

 

1. polovina prosince 

Natáčení novoročního televizního finále.


Nový rok

Vysílání novoročního televizního finále Zlatý oříšek.


1. polovina ledna

Setkání 7 vítězů s novináři na slavnostní tiskové konferenci.

 

1. polovina roku

Probíhají navazující soutěže Zlatého oříšku ve vybraných médiích.

 

 

Generální partner

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

S podporou

Děkujeme všem,
kteří podporují
nadání a úspěchy
dětí České republiky!