Jan Herzig

astronomie, zeměpis, biologie

Zlatý oříšek jsem získal v roce 2021

Moje úspěchy:

1.místo ve finále 18.ročníku Astronomické olympiády kategorie GH 2020/2021
1.místo v krajském kole 23.ročníku Zeměpisné olympiády kategorie B v Plzeňském kraji 2020/2021
1.místo v krajském kole 22.ročníku Zeměpisné olympiády kategorie A v Plzeňském kraji 2019/2020
2.místo v krajském kole 18.ročníku Astronomické olympiády kategorie GH v Plzeňském kraji 2020/2021
3.místo v krajském kole 55.ročníku Biologické olympiády kategorie D v Plzeňském kraji 2020/2021
2.místo v okresním kole 70.ročníku Matematické olympiády kategorie Z7 v okrese Domažlice 2020/2021

2022 - 3.místo v krajském kole Přírodovědného klokana kategorie Kadet v Plzeňském kraji 2021/2022

2022 - 3.místo v okresním kole 71.ročníku Matematické olympiády kategorie Z8 v okrese Domažlice 2021/2022

2022 - 1.místo v okresním kole 63.ročníku Fyzikální olympiády kategorie F v okrese Domažlice 2021/2022

2022 - 1.místo v okresním kole 56. ročníku Biologické olympiády kategorie C v okrese Domažlice 2021/2022

2022 - 2. místo v krajském kole 19. ročníku Astronomické olympiády kategorie EF v Plzeňském kraji 2021/2022

Byl jsem nominován za:

obdivuhodné úspěchy nejen v astronomii a popularizaci přírodních věd

Co právě dělám?

09.05.2022
Zdravím již poněkolikáté příznivce Zlatého oříšku. Jak jsem minule slíbil, doplňuji informace o svých dlouhodobějších aktivitách. V korespondenčním semináři MFF UK Výfuk si i po páté, předposlední sérii, držím ve své kategorii 3. místo v celostátním srovnání. Na webu astro.cz jsem stále jedním z nejčastějších autorů a ke dnešku už jsem zde vydal 12 článků, na počátku dubna jsem dokončil kosmonautickou pentalogii a od té chvíle se zaměřuji výhradně na články o nejaktuálnějších astronomických objevech. https://www.astro.cz/autori/jan-herzig.html
Také jsem se stal pravidelným hostem Astronomických událostí IQlandie, které jsem navštívil 11. 4., 18. 4. a 25. 4. a znovu v nich budu mluvit dnes v podvečer. V tomto pořadu mluvím vždy převážně o kosmonautice. Všechny díly můžete zhlédnout zde, já jsem byl v dílech 7, 15, 16, 17 a dnes 19.
https://www.youtube.com/c/iQLANDIALiberec/videos
Dne 26. dubna jsem byl hostem Rádia Junior v pořadu Odpolední Junior, který moderoval Petr Ševčík, kde jsem zhruba 20 min hovořil o meteoritech. A to je prozatím vše, tak ahoj!

17.04.2022
Ahoj, zdravím opět všechny, co se zajímají o Zlatý oříšek. Zase píši po docela krátké době, ale tradičně na přelomu března a dubna se uskutečnila takřka všechna okresní a v jednom případě i krajské kolo soutěží, kterých se účastním. I v letošním školním roce se mi podařilo ve všech těchto soutěžích uspět. Nejprve se 23. března uskutečnilo okresní kolo Fyzikální olympiády, ve kterém jsem zvítězil a získal jsem 34 bodů ze 40. Dne 11.dubna se konalo okresní kolo Biologické olympiády, které bylo opravdu náročné, skládalo se totiž ze vstupního úkolu, praktické a teoretické části, dále poznávačky a i přesto, že jsem letos v kategorii s devátými ročníky, tak jsem zde zvítězil s náskokem 49,5 bodu a postoupil jsem do krajského kola, které si vyzkouším poprvé prezenčně 12. května. Hned další den bylo okresní kolo Matematické olympiády, kde jsem skončil třetí. A konečně mohu připojit i nejnovější a zároveň po Zlatém oříšku dosud největší úspěch letošního školního roku! Včera byly zveřejněny výsledky krajského kola Astronomické olympiády a v Plzeňském kraji jsem získal druhé místo, ale především jsem postoupil opět do celostátního kola této soutěže! A tak si poprvé prezenčně vyzkouším finále AO v pražském planetáriu. To je vše k nejnovějším úspěchům, brzy doplním i informace o svých dlouhodobějších aktivitách, ahoj!

26.03.2022
Ahoj, jak jsem slíbil, píši další novinky, které se u mě udály. Pro mne velice významnou událostí se stala návštěva Spojených arabských emirátů, konkrétně Dubaje, kterou jsem podnikl v termínu od 5. do 12. března 2022. Jednalo se o moji první návštěvu této země, takže jsem nemohl opomenout dubajské pamětihodnosti či výlet do pouště, především jsem ale zamířil na světovou výstavu Expo 2020. A právě z této výstavy jsem měl možnost udělat i reportáž pro ČT:D do pořadu Zprávičky, kterou si můžete přehrát pod tímto odkazem: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10265744641-zpravicky/222411000160313/
Hned 15. 3. jsem se vydal pro změnu do Prahy, konkrétně do Rádia Junior, kde jsem se stal hostem Klubu Rádia Junior spolu s významným popularizátorem kosmonautiky Janem Spratkem a za doprovodu moderátorky Jany Rychterové jsme si skoro tři čtvrtě hodiny povídali o kosmonautice: https://junior.rozhlas.cz/astronaut-se-nemuze-ani-poskrabat-na-nose-popisuje-expert-jake-je-pracovat-ve-8703075
Část našeho rozhovoru byla vysílána znovu v repríze ještě v neděli 20.3. ráno v pořadu Všudykuk Jany Rychterové. A s Rádiem Junior ještě nekončím! Dne 23.3.2022 jsem byl do vysílání této rozhlasové stanice pozván opět a 25 minut jsem hovořil o kometách. To je prozatím vše, ahoj!

20.03.2022
Ahoj, podruhé zdravím příznivce Zlatého oříšku! Od doby, kdy jsem asi před šesti týdny svůj profil naposledy aktualizoval, se toho u mě stalo opravdu hodně. Začnu tam, kde jsem naposledy skončil. Stal jsem se redaktorem webu astro.cz, do této chvíle jsem zde vydal již 5 článků,
všechny si je můžete přečíst zde: https://www.astro.cz/autori/jan-herzig.html
V úterý 22. února 2022 mi dorazil domů vysněný dalekohled typu Newton s průměrem primárního zrcadla 20 cm na automaticky naváděné montáži EQ-5, z velké části pořízený za finanční odměnu z výhry ve Zlatém oříšku. Díky tomuto přístroji budu moci posunout svoje zkušenosti s praktickou astronomií na úplně jinou úroveň. To ale není zdaleka všechno, velmi brzy vás informuji o dalších zajímavých událostech.

13.02.2022
Od chvíle, kdy jsem vyhrál Zlatý oříšek, již uběhly 2 měsíce, a proto bych se chtěl s vámi podělit o to, co se u mě v mých oborech zájmu stalo nového. V současné chvíli mám za sebou školní kola ve všech třech soutěžích, ve kterých jsem v loňských letech uspěl a hlásil se díky nim do soutěže Zlatý oříšek. Nejprve uvedu Astronomickou olympiádu, kde letos soutěžím v kategorii EF (8. - 9. ročník), jejíž školní kolo jsem vyhrál, avšak zúčastnil jsem se také školního kola kategorie CD pro studenty 1. a 2. ročníků SŠ. V současné chvíli již probíhá krajské kolo Astronomické olympiády, které potrvá až do 22. března. V Zeměpisné olympiádě (8. - 9. ročník) jsem ve školním kole skončil o 1 bod druhý a postoupil jsem do okresního kola. Naopak v Biologické olympiádě (8. - 9. ročník) jsem ve školním kole zvítězil s náskokem 15,5 bodu, a taktéž jsem postoupil do kola okresního. Ještě v prvním pololetí jsem obsadil 3. místo v krajském kole soutěže Přírodovědný klokan a na 3. místě jsem skončil také v celostátním srovnání korespondenčního semináře VÝFUK po 2. sérii. V lednu jsem si navíc mohl ohromně užít natáčení reportáže pro pořad Zprávičky na ČT:D, které probíhalo přímo u mě doma a můžete ho najít v sekci Zlatý oříšek v médiích. Stejně tak jsem byl moc rád za možnost natočit videoreportáž pro Novinky.cz na začátku února.
V současné chvíli tedy vyplňuji krajské kolo Astronomické olympiády, další sérii VÝFUKU, domácí kolo Fyzikální olympiády, připravuji se na okresní kola Biologické a Zeměpisné olympiády, a také píšu text o počátcích kosmonautiky pro soutěž Plzeňského literárního festivalu nazvanou “Objevitelé, dobrodruzi, průkopníci”. Díky Martinu Gembecovi, s nímž jsem začal spolupracovat právě díky Zlatému oříšku, za což mu opravdu moc děkuji, se mi otevřely úplně nové obzory v popularizaci vědy. Dne 14. 2. 2022 budu jako host v youtube pořadu Astronomické události https://www.youtube.com/watch?v=KHQHJHeKoOo&list=PLba34UsEZbYoZqdRJu6VKcoL-zrcPELbi, kde budu mluvit o Astronomické olympiádě a dalekohledu Jamese Webba, a také mi bylo umožněno stát se autorem na předním českém astronomickém webu astro.cz, kde mi již zítra vyjde první článek! A dle předběžné domluvy budu moci přispívat na tento web každý týden! A v neposlední řadě si již příští týden pojedu vybrat profesionální dalekohled za finanční odměnu ze Zlatého oříšku. Zanedlouho se zase ozvu!

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

S podporou

Děkujeme všem,
kteří podporují
nadání a úspěchy
dětí České republiky!