Zlatá síň slávy

David Navara

Šachový velmistr a vítěz Zlatého oříšku 1998

Je současným českým šachistou, který patří do světové špičky. Zatím nejvýše figuroval v žebříčku FIDE v říjnu 2006, kdy byl na 13. místě s ELO 2726. Po světovém poháru hraném v Chanty-Mansijsku získal za sportovní chování zvláštní cenu od guvernérky Chantymansijského autonomního okruhu Natalije Komarové.

Jak ti pomohl úspěch v soutěži Zlatý oříšek v dalším rozvoji nadání, se kterým ses do soutěže přihlásil?

Úspěch v soutěži Zlatý oříšek mi nejspíše pomohl při hledání dílčích sponzorů, hlavní práci jsem ale musel vykonat já, případně mí trenéři.

Jakého svého úspěchu si nejvíce ceníš od vítězství ve Zlatém oříšku?

Pokud jde o mé úspěchy, tak si cením například postupu do čtvrtfinále Světového poháru v šachu, hraného v ruském Chanty-Mansijsku roku 2011, případně úspěšné reprezentace republiky na soutěžích družstev v letech 2001 až 2010.

Myslíš, že ti soutěž pomohla i v jiné činnosti, studiu apod.?

Jak mi vítězství ve Zlatém oříšku pomohlo v jiné činnosti, je těžko říci. Jako šachista jsem se účastnil mnoha soutěží, každá přinesla zkušenosti a neumím proto ocenit význam jedné z nich.

Věděl jsi vždy, že se chceš šachům věnovat profesionálně?

Věděl jsem od dětství, že se šachům chci věnovat. Pochybovat jsem o tom začal až později, ale na volbu jiné profesní dráhy už bylo trochu pozdě.

Sleduješ Zlatý oříšek i dnes, zaujal tě někdo ze soutěžících? Co bys doporučil úspěšným dětem a kolektivům, které se do Zlatého oříšku hlásí?

Vzhledem k zaneprázdnění Zlatý oříšek nyní téměř nesleduji. Ale doporučil bych všem věnovat se svému koníčku s radostí a nadšením, pracovat na sobě a věřit, že se úspěch dříve či později dostaví.

Zlatý oříšek Vám přinášejí

Hlavní partner

Partner

Partneři soutěže