O Zlatém oříšku

Zlatý oříšek 

vyhledává a všestranně podporuje aktivní, nadané a úspěšné děti České republiky. Jedná se o největší takto zaměřený projekt s tradicí od roku 1998.

Jedinečnost soutěže Zlatý oříšek spočívá v tom, že nemá žádné kategorie, a příležitost tak mají všechny dívky, chlapci i dětské kolektivy, tedy všichni, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní v různých oborech něco mimořádného. Může to být umění, sport, ekologie, přírodověda, chovatelství, jazykové schopnosti, zajímavý čin, úspěch nebo cokoliv jiného. Jedinou podmínkou je věk v rozmezí 6 až 14 let.

Vyvrcholení soutěže je tradičně zakončeno televizním finále, které každoročně na Nový rok vysílá Česká televize. Zlatý oříšek probíhá už tradičně pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstva kultury České republiky, v jejichž spolupráci je také realizován. 

V posledních letech se úspěšně rozvíjí krajská předkola Zlatého oříšku pod záštitou celonárodní soutěže Zlatý oříšek. Cílem je informovat a vzbudit zájem regionální veřejnosti, která má často k nadaným dětem nejblíže, a tím dosažení dlouhodobé podpory a pomoci při budování jejich kariéry za podpory kraje i města, které dítě reprezentuje. Vítězové krajských předkol nejenže získají potřebnou všestrannou podporu ve svém kraji, ale automaticky budou přihlášeni mezi žhavé kandidáty do celonárodního kola Zlatého oříšku. Jejich šance na úspěch se tak zvyšuje.

Krajský Zlatý oříšek každoročně nominuje 12 dětí z regionu a vyhlásí 3 vítěze. Kromě toho čestný představitel kraje může udělit zvláštní cenu osobnosti kraje, kterou má právo zvolit podle svého rozhodnutí. Vítězové kromě prestižního titulu držitele Zlatého oříšku svého kraje získají originální sošku, případně také finanční odměnu určenou na podporu jejich další činnosti. 

V celostátní soutěži Zlatý oříšek je od roku 2018 nominováno 21 dětí z celé České republiky a vítězů je vyhlašováno 7. Všichni nominovaní získávají možnost představit své dovednosti při finále v České televizi. Vítězové získávají prestižní titul držitele Zlatého oříšku, originální sošku a finanční odměnu ve výši 15 000 Kč určenou na podporu jejich další činnosti. 

Samotná nominace, ať v krajském nebo celostátním kole, je již považovaná za velký úspěch, protože soutěžící prokázal své schopnosti a nadání a byl vybrán mezi 12 nejlepších z celého regionu, respektive 21 z celé České republiky. Nominovaní, kteří nezískají vítězný titul, jsou odměněni diplomem a věcnými cenami.

Pro všechny nominované děti však Zlatý oříšek vyhlášením vítězů nekončí. Po slavnostním finále regionálního kola jsou děti automaticky přihlášeny do kola celostátního, po odvysílání pořadu celostátního kola Zlatý oříšek udělují své ceny i naši partneři v navazujících soutěžích. 

Zlatý oříšek je velice přitažlivý také po mediální stránce. Všechna hlavní média v České republice (ČT, ČRo Dvojka, Právo, Mladá fronta dnes, Hospodářské noviny, Deníky Bohemia, AHA, Šíp, Blesk, Novinky.cz, ABC, Pastelka, Méďa Pusík…) pravidelně informují o výsledcích celostátní soutěže a díky tiskové konferenci, které se pravidelně účastní zástupci cca 25 až 30 médií, jsou uveřejňované reportáže o nejtalentovanějších dětech v mnoha médiích. 

Stručný harmonogram soutěže

1. června - Den dětí

Vyhlášení nového ročníku krajského kola soutěže.

konec září

Uzávěrka přihlášek.

první polovina října

Finále krajského předkola.

 

Zlatý oříšek Vám přinášejí

Pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové, DiS

Partneři