Sebastian Cretan

Hra na pozoun, baryton a klavír

Zlatý oříšek jsem získal v roce 2022

Moje úspěchy:

Vítězství v mezinárodní soutěži Pro Bohemia Ostrava 2022 v oboru hra na pozoun
Vítězství v mezinárodní soutěži Pro Bohemia Ostrava 2022 v oboru hra na klavír
Vítězství v Ústředním (celostátním) kole soutěže ZUŠ 2022 v oboru hra na baryton
Sólový koncert na klavír v Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha 2021 s Karlovarským symfonickým orchestrem, dir. Jan Kučera
Druhé místo v Ústředním (celostátním) kole soutěže ZUŠ 2022 v oboru hra na pozoun
Sólista festivalu Zlatá Pecka 2022 v rámci koncertu "Talentissimo"

Byl jsem nominován za:

za výjimečné úspěchy ve hře na klavír, pozoun a příbuzný nástroj baryton

Co právě dělám?

15.06.2024
Letošní rok mám opravdu nabitý soutěžemi: první víkend v červnu jsme s rodiči a panem učitelem vyjeli do Brna, v autě naložen pozoun i baryton. Jeli jsme se zúčastnit mezinárodní soutěže „Žestě Brno Junior“.
Jedná se o prestižní soutěž, kterou pořádá Asociace této soutěže ve spolupráci s Konzervatoří Brno a vysokými školami v Brně, Bratislavě a Budapešti. Tato soutěž se koná jednou za dva roky a je určena hráčům od ZUŠ, studenti konzervatoří a vysokých škol mají o měsíc dříve variantu „Žestě Brno“. Výkony soutěžících hodnotí mezinárodní porota a soutěžící jsou oceněni v národním i mezinárodním měřítku.
Konkurence byla opravdu veliká, tak jsem si nedával velké cíle, chtěl jsem hlavně hezky zahrát. V barytonu se mi to povedlo – při poledním vyhlášení mi porota udělila 1. cenu jak v národním, tak mezinárodním měřítku a ještě jsem se stal absolutním vítězem celé kategorie!
Na odpolední pozounové klání se mi tedy nastupovalo už s hezkým pocitem vítěze.  Soutěžní výkon se mi povedl bez chybičky, takže jsme pak všichni napjatě čekali, jak tuto nabitou kategorii, plnou starších polských soupeřů, vyhodnotí porota. Měl jsem obrovskou radost, když jsem si šel pro 1. cenu nejen v české, ale i v té mezinárodní variantě!

29.05.2024
Nadace Life and Art se sídlem v polském Krakowě vypsala letos už pošesté mezinárodní hudební soutěž s názvem "Opus". Této soutěže se mohou zúčastnit hudebníci do 32 let bez rozdílu typu studované školy, soutěžící jsou rozděleni do nástrojových a věkových kategorií. Na této soutěži je zajímavé to, že se koná online. Účastníci zašlou nahrávku předepsaných parametrů a třicetičlenná mezinárodní porota, složená z předních sólistů a pedagogů, tyto nahrávky hodnotí a - poměrně přísně - boduje. Podle počtu získaných bodů získá účastník své umístění.
Této soutěže jsem se letos zúčastnil i já, ve všech svých třech oborech.
S tatínkem (korepetitor a kameraman) jsme vytvořili soutěžní nahrávky, které jsme v polovině dubna zaslali na adresu této soutěže.
Po pěti týdnech poslechů nahrávek soutěžících z 37 zemí světa, vydala mezinárodní porota 20.5. výsledkovou listinu. Ve hře na klavír jsem získal Čestné uznání, pozoun ocenila porota skvělou 3. cenou! Obor baryton mi udělal úplně největší radost: získal jsem jedno z nejvyšších bodových ocenění vůbec a byla mi udělena 1. cena! Stal jsem se tedy dvojnásobným medailistou z mezinárodní soutěže pořádané v zahraničí.

05.05.2024
Po ostravském úspěchu s dechovými nástroji jsem se musel rychle „přepnout“ na klavír – čekaly mě totiž dvě velké soutěže v rozmezí jediného týdne! Poslední víkend v dubnu to bylo Ústřední kolo soutěže ZUŠ, první víkend v květnu pak Mezinárodní klavírní soutěž Vítězslava Nováka.
Ústřední (tedy celostátní) kolo ve hře na klavír, kam jsem postoupil díky vítězstvím v předchozích kolech, se konalo v Praze, soupeři byli nejlepší klavíristé z ČR. Protože nejsem klavírní „specialista“ a svůj čas dělím i mezi další nástroje, moc jsem neočekával vysoké umístění. O to větší radost mi udělal zisk 3. místa.
Měl jsem pak necelý týden na to, abych „dopiloval“ povinnou skladbu na meznárodní Novákovu soutěž, která se konala v Kamenici nad Lipou. Loni jsem zde získal 2. cenu, kterou jsem si přál obhájit. V konkurenci starších soupeřů to nebylo snadné, ale můj výkon se mezinárodní porotě natolik líbil, že mi udělila 1. cenu! Z tohoto vítězství mám obrovskou radost.
Odkaz na soutěžní výkon: https://youtu.be/XKgaihc8A-E?si=GxHGzl3p3q8DDMKI

29.04.2024
Již tradičně první dubnový víkend hostí ostravská konzervatoř prestižní hudební soutěž Pro Bohemia. Letos proběhl již 22. ročník, v několika nástrojových oborech. Mezi nimi byly mj. i Hra na pozoun a Hra na baryton. Za doprovodu pana učitele a rodičů jsem vyrazil do Ostravy již podruhé (před dvěma lety jsem zvítězil mezi pozounisty), abych se pokusil svůj úspěch zopakovat.
Zúčastnil jsem se obou nástrojových disciplín (pozoun, baryton). S oběma nástroji jsem soutěžil během stejného dne, což rozhodně nebylo jednoduché. Na baryton jsem zahrál brzy dopoledne, následoval poslech soupeřů, napínavé čekání na vyhlášení výsledků, během kterého jsem se ale musel rozehrát a připravit na svůj pozounový výstup. Kategorie pozounů byla doslova nabitá soupeři – 11 polských pozounistů a mnozí až o dva roky starší než já! Tady jsem neočekával žádné dobré umístění.
Vyhlášení výsledků ze hry na baryton mě potěšilo ziskem 1.místa a titulu laureáta soutěže, což mě namotivovalo natolik, že jsem své pozounové vystoupení, které následovalo bezprostředně po vyhlášení, zahrál jak jsem nejlépe dovedl. Poslech soupeřů byl pak rozhodně zajímavý a poučný.
Vyjádření poroty bylo poměrně přísné – téměř polovina soutěžících odešla bez ocenění (což svědčí o tom, že kvalita této soutěže je opravdu vysoká). O to více si vážím 3. místa, které mi mezinárodní odborná porota, složená z renomovaných profesorů, udělila.

03.04.2024
Únor a březen pro mě byl především ve znamení klavíru - konala se totiž okresní a krajská kola v národní soutěži ZUŠ. Do okresního kola jsem málem nenastoupil - několik dní předtím mě maminka léčila z vysokých horeček. Naštěstí jsem se stihl uzdravit, a to tak dobře, že jsem se stal absolutním vítězem (tedy držitelem nejvyššího bodového ocenění ze všech soutěžících) s postupem do kola krajského. V něm už bylo soutěžení samozřejmě náročnější, nicméně i zde se mi povedlo získat nejen 1. místo, ale i postup do celostátního finále! To se bude konat na konci dubna, tak se moc těším. A ještě jsem získal novou - rozhlasovou - zkušenost. Na základě mého úspěchu v krajském kole mě (prostřednictvím ZUŠ) oslovili z redakce Českého rozhlasu Karlovy Vary a pozvali mě (28.3.) do živého vysílání v pořadu Odpolední host. Spolu s paní učitelkou jsme odpovídali na otázky paní redaktorky, která se ptala na všechny mé nástroje. Zmínila též moje vítězství ve Zlatém oříšku. Živé vysílání byla moc zajímavá zkušenost. https://vary.rozhlas.cz/je-mu-teprve-13-let-a-uz-sbira-uspechy-po-svete-nadany-zak-z-marianek-dokonce-9207715

19.11.2023
Pátek 10.11. byl pro mě velmi významný den: vystoupil jsem jako jeden ze sólistů za doprovodu Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně na koncertě s názvem "Vycházející hvězdy hudebního nebe". Jako jediný ze sólistů jsem vystoupil dvakrát - a pokaždé s jiným nástrojem. Na úplný začátek jsem zahrál na klavír Concertino a moll od Y. Polunina. Před přestávkou jsem přišel na pódium s pozounem a zahrál Dva španělské tance od L. Ostranského. Oboje jsem si moc užil - hrát s orchestrem je vždycky úžasný zážitek! Navíc byl téměř vyprodaný sál (cca 300 posluchačů), takže aplaus po obou výkonech byl vážně velký! :)

22.10.2023
Se začátkem nového školního roku jsem se zúčastnil (jako hráč na baryton) zájezdu do Itálie s Dechovým orch. mladých M. Lázně
Pak mi začala velká příprava na spoustu akcí, které mě letos čekají.
V říjnu jsem měl možnost vystoupit s kamarády ze Zlatého oříšku na akci Hračka roku, kde jsme si to moc užili (i se závěrečným společným muzicírováním).

Nyní mě 10.11. čeká sólový koncert se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, kde zahraju sólově na klavír i pozoun. Koncert se koná ve Společenském domě Casino v Mar. Lázních od 20h. Budu moc rád, když mě přijdete podpořit!

Po novém roce bych se rád zúčastnil klavírní soutěže ZUŠ, v březnu bych měl hrát opět sólově (pozoun, klavír) a začátkem dubna snad vyjedeme zase do Ostravy na mezinárodní soutěž Pro Bohemia (pozoun, baryton).
Držte mi prosím palce, ať se všechno povede co nejlépe!

21.05.2023
Třetí květnový víkend jsem odjel s rodiči a paní učitelkou Olgou Fernandez na Vysočinu, kde se v Kamenici nad Lipou konal 12. ročník mezinárodní klavírní soutěže Vítězslava Nováka. Moc jsem si přál získat další klavírní medaili, tak jsem na nástroji Steinway hrál jako o život. Měl jsem trochu smůlu na soutěžní pořadí, protože jsem celou soutěž ráno zahajoval, což nebylo vůbec příjemné. Konkurence byla těžká, tak jsme celé odpoledne napjatě čekali, jak mezinárodní porota rozhodne. Byl jsem moc šťastný, když mě vyhlásili, že jsem získal 2. cenu. Stříbrná "medaile" v mojí klavírní sbírce chyběla. :-)

08.03.2023
Začátek března byl pro mě velmi významný: o víkendu jsme jeli s rodiči vybrat a koupit vysněný baryton, na který mi finančně přispěla výhra ze Zlatého oříšku! Konečně mám svůj vlastní krásný nástroj!!! A o tři dny později jsem měl možnost tento nástroj hned vyzkoušet na pódiu! Byl jsem totiž jedním ze sólistů slavnostního benefičního koncertu Splněný sen - Piana do škol, který se konal v Městském divadle v Mariánských Lázních. Tento koncert byl pro mě významný ještě i tím, že jsem - vlastně vůbec poprvé - vystoupil se všemi svými třemi nástroji najednou! Začal jsem jako klavírista, pak jsem se "změnil" v člena školního dechového orchestru a užil si hru na nový baryton, ke konci programu jsem vystoupil sólově s pozounem a na úplný závěr jsem si zaimprovizoval jako pozounista v jazzovém souboru. Byl to krásný večer a moc jsem si ho užil - právě i díky novému barytonu!

28.01.2023
V den narozenin slavného skladatele W.A. Mozarta (27.1.) jsem dostal příležitost vystoupit sólově se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, hrál jsem na baryton. Pan šéfdirigent (a špičkový hornista) Radek Baborák mi při zkouškách s orchestrem řekl hodně cenných rad, co ještě dělat lépe. Když mi pak tleskal vyprodaný koncertní sál, byl to velký zážitek!

Zlatý oříšek Vám přinášejí

Partner

Mediální partneři

Partneři soutěže

Pod záštitou

Děkujeme