Jakub Janoušek

robotika LEGO

Zlatý oříšek jsem získal v roce 2018

Moje úspěchy:

Jakub od roku 2018 soutěží v robotických soutěžích týmů jako jednočlenný tým Kubík. V osmi letech se umístil na předních místech celostátních soutěží s mezinárodní účastí v tvrdé konkurenci patnáctiletých a starších hochů.
* Robotický den 2018 – soutěž s mezinárodní účastí bez věkově omezených kategorií, v současné době nejobtížnější soutěž robotických sledovačů čáry pořádaná v České republice – sledovač čáry Lego – postup do semifinálového kola.
* JedoBot – soutěž s mezinárodní účastí – sledovač čáry Lego - 1. místo v kategorii ZŠ, 2. místo v celkovém hodnocení ZŠ + SŠ + VŠ.
* Robotiáda – sledovač čáry – 7. místo v kategorii ZŠ, 12. místo v celkovém hodnocení ZŠ + SŠ
* Matematický klokan – 1. místo v celostátním hodnocení.
V roce 2017 (tj. v první a na počátku druhé třídy) Jakub soutěžil v robotických mezinárodních soutěžích Dr. E´s WeDo Challenges a Dr. E´s Mindstorms Challenges.
* Dr. E´s Mindstorms Challenges – vítěz listopadového kola soutěže.
* Dr. E´s Wedo Challenges – vítěz dubnového kola soutěže.
Kromě toho Jakub několikrát předváděl roboty postavené ze stavebnic řady LEGO Education (tj. Lego Mindstorms, WeDo a Jednoduché a hnané stroje):
* červen 2018 – na požádání učitelů předváděl roboty v ZŠ Třešť v rámci akce pořádané dětmi z devátých tříd,
* duben 2018 – ukázka robotů na Akademii domácích školáků v Praze,
* srpen 2017 – ukázka robotů na oslavě 755 let obce Miroslavské Knínice.

2019 - 1. až 2. 6. - Robotický den Praha - postup do finále (to znamená jeden z osmi nejlepších robotů)

2019 - 27.4. - Istrobot Bratislava - 11. místo a 10.5. - JedoBot - Jedovnice - kategorie sledovač čáry lego ZŠ 2. místo a sledovač čáry lego ZŠ+SŠ 4.místo.

2019 - Robotiáda Brno-mezinárodní robotická soutěž-sledovač čáry -102 týmů v kategoriích ZŠ/do 15let/+SŠ/15-19/.
V kategorii ZŠ jsem se umístil jako druhý a v celkovém hodnocení ZŠ+SŠ jako sedmý.

Co právě dělám?

15.08.2019
Prvního června začala nejobtížnější soutěž LEGO sledovačů čáry v České republice – dvoudenní Robotický den, který pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Karlovy univerzity. Podobně jako Istrobot v Bratislavě nemá věkově odlišené kategorie, takže jsem soutěžil s o mnoho let staršími soupeři. Specialitou Robotického dne jsou velmi malé a lehké překážky (nejmenší rozměr je 2 centimetry a váží jen 100 gramů), přerušení čáry, rozdvojení čar a pět soutěžních kol s odlišnými dráhami. Protože dráhy jsou obtížné, je nutné jimi projiždět opatrně. Do finálového kola ale postupuje jen osm nejrychlejších robotů, takže je potřeba sestavit a naprogramovat takového robota, který pojede zároveň rychle i opatrně. A to je opravdu těžké.
Na robotovi jsem průběžně pracoval už od návratu z loňského Robotického dne. Konstrukci i program robota jsem vylepšil do takové míry, že jsem postoupil až do finále. Finálové kolo zvládl projet jen jeden robot, všichni ostatní havarovali na některé z překážek. V soutěži jsem sice nezvítězil, ale už robota upravuji, aby příští rok vyhrál. Teď o prázdninách se také pomalu začínám seznamovat s programováním robotů z Arduina, které je podstatně rychlejší a umožňuje použití většího množství senzorů než LEGO.

17.05.2019
Za poslední měsíc jsem se zúčastnil dvou robotických soutěží. 27. dubna jsem se svým robotem závodil v jízdě po čáře v Bratislavě na mezinárodní soutěži Istrobot, kterou pořádá Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenské technické univerzity. Byla to prozatím nejobtížnější soutěž, na které jsem byl. Skoro všichni účastníci byli dospělí vysokoškoláci, většina závodících robotů byla sestavená z arduina (které je rychlejší a umožňuje připojit podstatně vyšší počet senzorů než LEGO) a trať obsahovala spoustu záludností – například most (přejet po úzkém mostu s robotem je opravdu náročné a hodně robotů to nezvládlo) nebo skvrnu (i ta byla pro spoustu robotů nepřekonatelná). Každý z robotů měl tři pokusy na projetí soutěžní trati a jen tři roboty uspěly ve všech třech pokusech. Jeden z nich byl můj robot. Ze třiceti devíti soutěžících robotů jich trať zvládlo projet alespoň jednou jen jedenáct. Byl jsem se svým robotem lepší než 27 dospělých. Kdyby v této soutěži byla speciální kategorie LEGO (ale není a nejspíš nikdy nebude), skončil bych na třetím místě. Byl to doposud můj největší úspěch.
Za necelé dva týdny po soutěži v Bratislavě jsem jel na další soutěž – JedoBot pořádaný SPŠ Jedovnice. Na rozdíl od Istrobotu, kde není omezený počet světelných senzorů na sledování čáry, JedoBot umožňuje pouze jeden senzor. To znamená, že na sledování čáry je nutné použít jiný algoritmus řízení motorů a jinou konstrukci robota. Od příjezdu z Istrobota až do odjezdu na JedoBota jsem všechen volný čas věnoval ladění algoritmu pro tohoto robota. Můžu říct, že čas, který jsem tomu věnoval, se mi vyplatil. V kategorii základních škol jsem se umístil na 2. místě, v celkovém hodnocení ZŠ + SŠ jsem byl čtvrtý.

17.03.2019
Co se stalo za uplynulý měsíc? Představte si, že jsem dostal velký dar od Lega – stavebnici Lego Mindstorms EV3 31313. Navíc jsem od fanoušků lega Kostky.org dostal další skvělý dar – Doplňkovou soupravu EV3 45560. Obojí mi moc pomohlo, protože Lega je vždycky nedostatek a opravdu hodně mi toho chybělo. Chtěl bych jim moc poděkovat, opravdu moc. Navíc pan inženýr Pekárek domlouvá moje setkání s panem Reindlem – to je jediný český designer, který pracuje v Legu přímo v Billundu).
Panu inženýru Pekárkovi, ostatním fanouškům z Kostky.org i Legu bych chtěl za to všechno ještě jednou poděkovat.

17.02.2019
Píši zprávu o tom, co jsem zažil v souvislosti s Robotiádou - mezinárodním kláním robotů v Brně. Chystal jsem se na ni dlouho, postavil jsem robota, který se držel čáry jako klíště, byl už doladěný - a pár dní před soutěží na něj spadlo prkno. Musel jsem proto vylepšit a doladit jiného robota. Bylo to o nervy, dolaďoval jsem ho ještě na místě před soutěží. Představte si, že jsem měl až do začátku třetí rozjížďky nejlepší čas ze ZŠ. V posledním kole měl ale o 1,14 sekundy lepší čas tým čtyř velkých kluků ze ZŠ a skončil jsem proto ve své kategorii jako druhý. V celkovém hodnocení bylo přede mnou jen pět středoškoláků a ten tým ze ZŠ.

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

S podporou

Děkujeme všem,
kteří podporují
nadání a úspěchy
dětí České republiky!